Jaro je tady a s ním i takzvané období chřestu. Nejen že je zdravý a našemu tělu prospívá, ale také jej lze připravit na spoustu různých způsobů.

Bílý chřest se pěstuje pod textilií, aby se nedostal do kontaktu se sluníčkem, proto jeho bílá barva. V obchodech ho najdeme přibližně od dubna do půlky června. Chřest (zelený a bílý) obsahují vitamíny skupiny C, B, kyselinu listovou, betakaroten, dále také minerální látky jako hořčík, draslík, vápník, fosfor, zinek a železo. Je tak ideální pro zdravé vlasy, nehty a pleť, hormonální rovnováhu, obnovu buněk v těle a je prospěšný pro zdravý spánek.

Před jakoukoli úpravou je potřeba bílý chřest oloupat a zbavit vláknité vrstvy. Můžete použít speciální škrabky nebo si vystačíte i s klasickou škrabkou na brambory. Konce pazochu (stonku) uřízněte, nebo odlomte,  vložte do vroucí osolené vody na 3-4 minuty. Jakmile je chřest uvařený, dejte jej do studené vody, abyste zastavili proces vaření a u zeleného chřestu tak zachovali jeho krásnou barvu. Poté položte na plech s pečicím papírem, přidejte sůl, pepř a nastrouhejte muškátový oříšek. 

 

Mezitím, co se peče chřest, osmažíme si na větší pánvi nakrájenou slaninu, česnek a nakonec přidáme lžičku creme fraiche. Ten dodá jídlu krémovou a vláčnou chuť. Následně přisypeme uvařené těstoviny vše pečlivě promícháme.

 

Chřest pečeme dozlatova na 180 °C asi 30 minut. Záleží na velikosti a tloušťce stonků, takže tato doba se může někdy lišit. Pak už jen smícháme s těstovinami nebo poklademe přímo na těstoviny.

Přeji dobrou chuť.

Baru.Š